اطلاعات پست

  • مسعود سعادتی

    مدرس دوره

    مسعود سعادتی

    برنامه نویس و طراح وب سایت

  • تاریخ شروع : یکشنبه 14 اردیبهشت 1399
  • تاریخ به روز رسانی : جمعه 9 خرداد 1399
چگونه یک توسعه دهنده حرفه ای باشیم

چگونه یک توسعه دهنده حرفه ای باشیم

برای ساخت یک اپلیکیشن وب بصورت کلی سه وجه مورد توجه قرار می گیرد که هر کدام حرفه و تخصص خاص خود را می طلبد. توسعه سمت کلاینت client side ، توسعه سمت سرور server side و تحلیل و توسعه پایگاه داده.


مهارت های لازم برای هر شخص برنامه نویس جهت ساخت و توسعه برنامه های وب می تواند در قالب front  end , back end و تکنولوژی ارتباط با پایگاه داده گسترش یابد و توسعه اپلکیشن های وب می تواند در سه وجه ذکر شده بدون دخالت به هم صورت گیرد. زمانی که به عنوان توسعه دهنده front end وارد عمل می شوید، شما به مهارت هایی از جمله javascript, css, html, و کتابخانه های css و javascript نظیر bootstrap و jquery و دیگر کتابخانه ها نیاز دارید تا بتوانید طراحی گرافیکی و ظاهری برنامه را در سمت مرورگرهای کاربران تامین کنید.
در بخش front end بایستی گاهی از نگاه یک بازدید کننده و کاربر نهایی به موضوع نگاه کرد تا درک درستی از این مسئله مهم را پیدا کنید که وب سایت شما متناسب با خدماتی که ارائه می دهد چگونه باید دیده شود و چگونه کاربران خود را جلب کند و خدمات خود را به آسان ترین شیوه به آنها نشان دهد. در واقع وظیفه تعامل و برقراری ارتباط با کاربران بر عهده ی بخش front end و توسعه دهنده front end است.
تجزیه و تحلیل داده های وب سایت، خدمات و مخاطبین می تواند در این زمینه به توسعه دهنده ی front end کمک کند.
گاهی باید از نگاه یک توسعه دهنده back end به کار خود نگاه کنید. با توسعه دهنده back end وب سایت خود صحبت کنید و نظرات و نگاه آنها را دریابید که آنها به چه مواردی اهمیت می دهند. در صورتی که خودتان به عنوان back end فعالیت می کنید باید بدانید گام بزرگی در فرایند توسعه جلو هستید و این مرحله از کار که شما باید به عنوان front end کار به خواسته های back end کار توجه کنید بطور دقیق پوشش داده می شود.
به عنوان توسعه دهنده back end لازم است مهارت هایی در زمینه های زبان های برنامه نویسی سمت سرور مانند php, java, python, ruby, asp.net (c# - vb) و بسیاری دیگر را بلد باشید و در مراحل بعد قادر باشید برای اهداف مختلف کد نویسی کنید. 
همچنین بتوانید با زبان برنامه نویسی خاص خود تا حدودی سیستم های مدیریت محتوا ( cms) بنویسید.
و در نهایت مسئولیت برقراری امنیت اپلیکیشن ساخته شده بر عهده توسعه دهنده سمت سرور است تا با رعایت موارد امنیتی باگ های احتمالی و ناشی از هر پلتفرم را برطرف نمائید.

نظرات کاربران